Sünnet Kıyafet Haberleri

Sünnet Kıyafeti

Sünnet Kıyafeti

Sünnet Kıyafeti

Sünnet kıyafetleri çocuklarının sünnet olduktan sonra halk arasında erkekliğe ilk geçiş dönemidir. Dinimizce erkeklerin buluğ çağından sonra sünnet olmaları farzdır. Yada gayr-ı müslim birisinin müslüman olduktan sonra ilk yapması gereken farzların başında sünnet olmak gelir. 

Sünnet kıyafetlerini büyük kişilerden daha çok çocuklar için yapılan bir tören kıyafetidir. Geçmişten bu zamana kadar sünnet olacak çocuklara bu tarz sünnet kıyafeti giydirirler. Genellikle düğün havasında geçen sünnet törenlerinde sünnet çocuğunun ailesi gelecek olan misafirlere çeşitli ikramlar ve hediyeler getirir.  Amaç çocuğun ilk erkek oluşunun ve dini bir görevin yerine getirmek oluşunun kutlamasıdır.

Şimdiki 2020 yıllarında ise sünnet elbise anlaşıyı her kıyafette olduğu gibi bu kıyafetlerde de değişim göstermiştirdir. Özellikle son zamanlarda Osmanlı tarzı kıyafet modelleri çok revaç görmektedir. Bunda 10 - 20 yıl öncelerinde genellikle pelerin dediğimiz asası ve pelerini olan içinde takım elbisenin iç kısmı olan kıyafet çok tercih ediliyordu. Şimdilerde ise kaftan şehzade tarzında sünnet elbiseleri tercih edilmektedir.

Şimdi kısa bu kıyafetleri tanıyalım.

Kaftan Sünnet Kıyafeti::

Kaftan tarzı sünnet kıyafetinde, çocuğun bedenini boydan itibaren kaplayan, asa yerine hançer veya kılıç olan ayakkabı yerine Osmanlı usulu çarık olan ayakkabı giydirilir.

Şehzade Sünnet Kıyafeti::

Şehzade kıyafetleri aslında kaftan kıyafetinde olduğu gibi iç parçalar aynıdır. Tek farkı kaftanı Osmanlı'da Kaftanı padişahların giymesi, şehzadeyi ise padişahların çocuklarıdır. Genellikle sünnet şehzade kıyafetlerinde çocuklar çin belden oturtma dediğimiz kıyafet modeli tercih edilmektedir.

Pelerinli Sünnet Kıyafeti::

Uzun zamandır Türkiye'de tercih edilen sünnet kıyafet türüdür. Uzun zamandır bir asa bir şapka ile sünnet kıyafeti olarak tercih edilmektedir. Şimdi artık pek satılmayan yerine başka sünnet kıyayetleri tercih edilmektedir.

İç parçaları pelerin, asa, ayakkabı, yelek, gömlek, pantolon, papyon, kuşak ve şapkadır.

Eğer çocuğunuzu sünnet ettirmek istiyorsanız ve güzel bir kıyafet giydirmek ve ona güzel anılar bırakmak istiyorsanız Sünnet Çarşısı mağazası sizin işinizi görecektir. Uzun zamandır sünnet kıyafetleri üretip hem toptan hem parakende olarak satışyapmaktadır. Başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa ülkelerine sünnet kıyafetlerini göndermektedir. Sünnet kıyafetleri yanında sünnet şekeri, sünnet süsü, sünnet davetiyeleri ve tüm malzemelerini web sitelerinde bulabilirsiniz. WhatsApp üzerinden de kolayca sipariş verilebilmektedir. 0507 896 0202 numarası.

Bir dahi yazımızda görüşmek üzere

Herçü lisan ettiysek affola :)


09.03.2020